İade Politikasi

İNTERNET MAĞAZACILIĞI İADE POLİTİKASI

İade süreci; sb-life.com sitemizden yapmış olduğunuz alışverişiniz ile ilgili herhangi bir neden ile memnun kalmadığınızda, para iadesi veya değiştirme için öncelikli olarak, teslim alma tarihinden itibaren 14 gün içinde, sb-life.com sitemizden online talebinizi veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak iletmeniz ile birlikte başlar.

İade talebinizi bize iletmenizden sonra, sb-life.com olarak, burada belirttiğimiz iade koşul ve kurallarına uygunluğu değerlendirilip onaylanması halinde, ürünleriniz şehriniz ve semtinize göre değişkenlik göstermekle birlikte, firmamız anlaşmalı nakliye firmaları ya da kendi kuryelerimiz aracılığı ile iade alınır.

iade edilen ürün ya da ürünleriniz, anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları kargo ile iade edilmesi halinde, iade ürün veya ürünlerin kargo bedeli tarafımızca karşılanır. Anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları haricinde bir kargo firması ile gönderilen iadeler ile ilgili kargo bedeli müşteri tarafından karşılanır.

İade ettiğiniz ürünler, orijinal ambalaj ve kutusu, faturası ve sipariş numaranız ile birlikte ürünlerinizin, bize ulaşmasını takip eden 10 iş günü içinde, firmamıza yaptığınız ödeme kanalı ile iade işlemi gerçekleştirilir. Kredi kartınıza yapılan iade tutarının kartınıza yansıması, normal şartlar altında 3-5 iş günü sürmekte, ancak bazı durumlarda bankaların işleyiş ya da prosedürlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

HUSUSİ İADE KOŞULLARI

  1. İade edilmek istenilen ürünler, kesinlikle ürünün orijinal ambalajı ya da kutusu ile birlikte gönderilmesi zorunludur.
    2. Orijinal ambalajı yada kutusu bozulmuş, hasarlı, eksik, tekrar satılabilirlik özelliği kalmamış, yeniden satılma kabiliyetini kaybetmiş durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilememektedir.
    3. Kargo ile iade edilen ürünler; iade etmek istediğiniz ürün yada ürünler için sb-life.com da yer alan iade formu eksiksiz doldurulmuş olmalı ve onay kodu kargo gönderisi esnasında belirtilmelidir.
    4. Çabuk bozulma özelliği bulunan soğuk zincir ile sevk edilmesi gereken ürünlerin iadesi söz konusu olduğunda, İstanbul şehri dışındaki illerde bu ürünlerin iadesi alınamamakta olup, bu nedenle sipariş verirken bu tür ürünlerin iadesinin alınamayacağıhusu müşteri tarafından dikkate alınmalıdır.
  2. Satın aldığınız ürünlerin faturaları sadece elektronik ortamda oluşturulmakta ve e-posta adresinize otomatik olarak gönderilir. Mükellefiyetinize göre e-arşiv yada e-fatura otomatik olarak düzenlenmektedir. Fatura ibraz edilmeksizin değişim ve iade işlemi yapılmamaktadır. Firmanıza kesilen faturalarda iade söz konusu olduğunda, fatura kesilen firmanın, sb-life.com’a iade faturası kesmesi gerekmektedir. Firmaların iade faturası kesmemesi durumunda iade işlemi sözkonusu olamamaktadır.

HASARLI VEYA AYIPLI ÜRÜNLERİN İADESİ

Teslim aldığınız siparişinizi teslim alırken, ambalajların eksiksiz ve sağlam olduğunu mutlaka kontrol ediniz

kargo yetkilisinin, sizden kolileri eksiksiz ve sağlam bir şekilde teslim aldığınıza dair imza almasından önce,  koli dışında hasar bulunması durumunda, bu ürünleri teslim almayarak kargo yetkilisine tutanak tutmasını talep ediniz. Bu ürünlerin değişimi, ürünlerin firmamıza geri gelmesinden sonra 5 iş günü içerisinde tekrar tarafınıza gönderimi sağlanacaktır. Bu durumda, müşterimizden ek bir nakliye veya ürün bedeli talep edilmeyecektir.

Teslim alma esnasında fark edilmeyerek teslim alınan hasarlı veya ayıplı ürünlerin iadesi için müşteri temsilcimiz, ürünün hasar, ziyan ya da ayıbını gösteren fotoğraflar iletmenizi talep edebilir. sb-life.com tarafından yapılan değerlendirme sonrasında tüketici kaynaklı olmadığı tespit edilen ürünlerin değişim işlemi birebir yapılacaktır. Değişimi yapılacak olan ürünlerde yine normal iade sürecindeki işlemler yapılmalıdır.

 

EKSİK VEYA HATALI ÜRÜNLERİN İADESİ

Teslim aldığınız ürünlerde hatalıürün var ise, diğer ürünlerinizi teslim alarak, hatalıürünler için sb-life.com adresinden bildirim yapmalı, hatalı ürünü kargoya vermelisiniz. Hatalı ürün yada ürünlerin tarafımıza ulaşmasından sonra, yapılan kontrol neticesinde tarafınıza faturanızda belirtilen ürün ücretsiz olarak gönderim yapılacaktır.

ürün iade, değişimleri ile ilgili tüm talepleriniz için sb-life.com adresinden gerekli formu doldurarak veya 0212 876 44 01 nolu telefon numarasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

ArabicEnglishRussianTurkish
Whatsapp Destek
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?